A belügyi jellegű pályaorientációs képzés lényege

Jelenleg körülbelül száz iskolában – gimnáziumokban, de főként szakközépiskolákban és szakgimnáziumokban – folyik valamilyen rendészeti pályára előkészítő képzés. Már az ország minden megyéjében van legalább egy ilyen iskola.

A rendészeti pályaorientációs képzésre vonatkozó kezdeményezés 1994-ben indult, amikor néhány középiskola felvette a kapcsolatot a helyi rendőrkapitánysággal, mivel olyan fakultációt szerettek volna indítani, ahol a gyerekek megismerkedhetnek a rendészeti feladatokkal és a rendőrség munkájával. Az egyre népszerűbb fakultáció 2002-ben belügyi rendészeti ismeretek néven akkreditált közismereti tárgy lett, aminek köszönhetően hamarosan már érettségizni is lehetett belőle középszinten. 2010-ben következett be, amikor már a közép mellett emelt szinten is érettségizhettek a diákok e közismereti fakultációs tantárgyból.

2013-ban, a szakképzési törvény változásakor új szakmai tárgy jelent meg: a fegyveres szervek és vagyonvédelem elnevezéssel, amely 2020-tól kiváltásra került.

2013-tól az oktatás két irányban fejlődött tovább: a gimnáziumokban megmaradt a korábbi tartalom és szerkezet (Belügyi rendészeti ismeretek tantárgy), de a szakgimnáziumokban (2016-ig nevük szakközépiskola volt) a 2013/2014-es tanévben elindított Fegyveres szervek és vagyonvédelmi ismeretek tantárgy átmeneti, négy évre szóló tanítását követően a 2016/2017-es tanévtől új, OKJ-s szakmai tantárgyak kerültek bevezetésre (Rendészeti ügyin-téző, Közszolgálati ügykezelő, Rendészeti őr). A rendészeti ügyintéző kadétképzés az országban két helyen, Békéscsabán és Miskolcon funkcionál, kizárólag kollégiumi bentlakásos formában.

Kormány által elfogadott „Szakképzés 4.0”-középtávú szakmapolitikai stratégia alapján a 2020/2021. tanévtől ismét átalakul az iskolai rendszerű szakképzés szerkezete, az eddigi szakgimnáziumok technikumként, a szakközépiskolák szakképző iskolaként működnek tovább, és ehhez kapcsolódóan új, racionalizált és a nemzetközi gyakorlathoz igazodó szakképesítés-struktúra kialakítása is indokolttá vált. A kialakított új iskolai rendszerű képzésben a szakképesítések mindegyike ágazati szintű, széles körű alaptudást fog biztosítani a diákoknak. Ezeket a szakképesítéseket az ötéves, a képzés végén érettségit és technikusi szintű szakképesítést nyújtó technikumban, illetve a hároméves, a képzés végén szakképesítést nyújtó szakképző iskolában, valamint a felnőttek számára iskolai rendszerű felnőttoktatásban lehet majd megszerezni.

A Kormány 229/2019. (IX. 30.) Korm. rendeletének megfelelően a Szakmajegyzékben szereplő XXXVIII. rendészet és közszolgálati ágazat szakmái iskolarendszerű felkészítés keretében:

  • Rendészeti őr (4 1032 18 02)
  • Közszolgálati technikus (5 0413 18 01 Rendészeti technikus szakmairány)
  • Rendőr tiszthelyettes négyféle szakmairánnyal. (5 1032 18 03)

Ezekre vonatkozó képzést végző civil és rendészeti tanintézetek:

  • Azon szakgimnáziumokban, amelyek vállalkoznak rá és meg is felelnek a követelményeknek.
  • Miskolci és a Körmendi Rendészeti technikum.

A rendőrképzést illetően új a 2020-tól induló 10 hónapos „Közbiztonság járőr” képzés.